Co mówi pies?

0
605

Co mówi’’ pies ? – czyli sygnały jakie wysyła

Czy zastanawiasz się czasem, co mówi pies? Zapraszamy do artykułu, który pomoże Ci zrozumieć niektóre sygnały wysyłane przez czworonogi.

“Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies… Pocałuje rękę, która nie będzie mogła mu dać jeść, wyliże rany odniesione w starciu z brutalnością świata… Kiedy wszyscy inni przyjaciele odejdą, on pozostanie” – George G. Vest

Pies oddaje nam całego siebie, swoją uwagę i uczucie zawsze kieruje w stronę opiekuna. Stara się poprawić nam humor trącając głową naszą rękę, gdy jesteśmy smutni, lub zwija się w kłębek, spuszcza głowę i uszy, gdy jesteśmy źli. Robi to wszystko po to, aby zmienić stan w jakim się znajdujemy.
Ale czy my również myślimy o tym, co mówi pies, co czuje i myśli nasz pupil w danym momencie i jak pomóc mu poradzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego szczeniak ziewa, gdy po paru godzinach od narodzin jest brany na ręce przez człowieka? Większość z nas pomyśli, że to efekt niewyspania.
A co dzieje się, gdy, przytulasz i obejmujesz swojego psa a ten zaczyna się oblizywać? Czy na miejscu będzie uzasadnienie tego teorią, że zwierzak jest głodny?
Na te i wiele innych pytań nikt nie szuka odpowiedzi.
W codziennym życiu poznanie tego, co mówi do nas pies w znacznym stopniu ułatwi nam relacje oraz sposób porozumienia się z czworonożnym przyjacielem.
Ludzie porozumiewają się przy pomocy mowy werbalnej ( kiedy wypowiadamy słowa, zdania) oraz mowy niewerbalnej ( tzw. mowy ciała, czyli gesty, mimika ). Zwierzęta używają także mowy werbalnej, w postaci szczekania, popiskiwania, warczenia oraz mowy niewerbalnej, np. ziewanie, machanie ogonem, podnoszenie łapy. Mowę werbalną i niewerbalną nazywamy sygnałami, które psy prezentują m.in. w celu uniknięcia konfliktu, zmniejszenia stresu, strachu, działają uspokajająco na samego siebie oraz otoczenie. Czworonogi wysyłają do siebie nawzajem całą gamę sygnałów, które zależnie od sytuacji można podzielić na parę grup*:
– sygnały informujące o pozytywnych zamiarach, np. ukłon przed drugim psem zachęcający do zabawy (uwaga! nie każdy ukłon będzie zachęcał do zabawy, są również gwałtowne, szybkie ukłony mające na celu przestawienie drugiego osobnika);
– sygnały świadczące o tym, że nasz pupil znajduję się w sytuacji dla niego stresującej, np. ziewanie w kolejce do weterynarza;
– sygnały świadczące o uległości w stosunku do drugiego osobnika, np. kładzenie się w momencie powitania;
– sygnały grożące, np. pokazywanie zębów, warczenie, które ma na celu trzymanie drugiego psa na dystans;
– sygnały informujące o pobudzeniu, np. nastroszona sierść, uniesiony ogon.
Norweska trenerka Turid Rugaas zastanawiając się nad tym, co mówi pies, bazowała na obserwacji sposobu komunikowania się psów między sobą, zebrała szereg sygnałów wysyłanych przez nie i nazwała: ,,sygnałami uspokajającymi” (z ang. calming signals)’’. Jedną z wielu sytuacji, w której możemy dostrzec te sygnały jest zwykły spacer z naszym czworonogiem, podczas którego mamy okazję zaobserwować sposób zachowania się naszego i obcego psa. Wtedy to właśnie zwierzęta prezentują swój wachlarz mowy werbalnej i niewerbalnej. Podczas spostrzeżenia przez naszego pupila innego psa na horyzoncie, niejednokrotnie możemy zauważyć, jak jeden z nich zaczyna wąchać podłoże powolnymi ruchami zbliżając się do drugiego osobnika. Wygląda to tak, jakby pies zataczał łuk. W sytuacji bliskiego kontaktu zdarzyć się może, że jeden z nich odwróci głowę bądź całe ciało bokiem do obcego psa, wręcz zastygnie w bezruchu dając się powąchać. Zastygnięcie prezentowane może być w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Zwierzęta w ten sposób sprawdzają i przekonują się o zamiarach drugiego osobnika. Poniższe zdjęcie obrazuje opisane wcześniej sygnały.

http://szkoleniepozytywne.republika.pl/grafika/lapka%20001.jpg

Fot. T.Rugaas Rugaas : Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów. Łódź 2003. Wydawnictwo Galaktyka Spółka z o. o.,s. 46

Kolejnym krokiem podejmowanym przez naszego bądź obcego pupila może być rozejście się w różne strony, lub chęć kontynuowania kontaktu, np. poprzez zachętę do zabawy. Po wyczerpującej zabawie zdarza się, że jeden z psów kładzie się na ziemi. Może to być, np. informacja, że zabawa jest zbyt ostra lub pies po prostu się zmęczył. Gdy w ,,psich szaleństwach’’ biorą udział więcej niż dwa osobniki, to podczas zbyt ostrego kontaktu, możemy być świadkiem wejścia jednego z psów pomiędzy te dwa zbyt pobudzone, celem rozdzielenia. Sytuacja ta przedstawiona została poniżej.

http://szkoleniepozytywne.republika.pl/grafika/rozdzielanie%20001.jpg

Fot. T.Rugaas Rugaas : Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów. Łódź 2003. Wydawnictwo Galaktyka Spółka z o. o.,s.45

Zwierzęta w kontakcie z człowiekiem także używają wielu sposobów na to, aby się z nami porozumieć, coś nam pokazać, na coś zwrócić uwagę. Kiedy wracamy po pracy do domu, a w drzwiach wita nas pupil, który macha ogonem, a wraz z nim wygina się całe jego ciało możemy być pewni, że okazuje tym swoją radość na nasz widok. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze machający ogon oznacza przyjazne zamiary. Pies, którego ciało jest spięte, a ogon rusza się jak spowolnione wahadło, z jednej strony na drugą, może informować nas o napięciu, stresie wywołanym obecnością określonego człowieka, lub zwierzęcia. Mieszkając pod jednym dachem z naszym czworonożnym przyjacielem mieliśmy nieraz okazję zaobserwować u niego wysyłane sygnały co do zaistniałej sytuacji. Ludzie lubią się przytulać okazując tym swoje uczucia drugiej osobie; kiedy przytulamy swojego pupila, a on odwraca głowę, ziewa, oblizuje nos – również próbuje się z nami porozumieć. Komunikaty te najlepiej widoczne są podczas oczekiwania w kolejce u weterynarza, co dla wielu czworonogów jest sytuacją stresującą.
Częstym sygnałem, który może świadczyć o dyskomforcie jest oblizywanie nosa, przedstawione poniżej na zdjęciu, co zauważamy często np. w momencie fotografowania, zbliżając obiektyw zbyt blisko w stronę psa.

http://szkoleniepozytywne.republika.pl/grafika/jezyczek.jpg

Fot. Anna Biziorek

Bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznawać sygnały jakie wysyła do nas, bądź otoczenia nasz pupil, bowiem można być pewnym, że oczekuje on na nie odpowiedzi. Najlepszą reakcją jaką możemy podjąć to zabranie psa z trudnej dla niego sytuacji oraz pozwolenie mu na wysyłanie sygnałów, którymi posługuje się jego gatunek. Zdarza się, że zwierzę nie prezentuje żadnych sygnałów przed atakiem. Robi tak m.in. w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy w kontaktach z innymi osobnikami wysyłanie sygnałów nie zadziałało. Po drugie, gdy pies prezentując całą ich gamę był zmuszany do wejścia w sytuację stresującą bądź sygnały te były ignorowane przez ludzi. Jeśli czworonóg przebywa w towarzystwie dzieci przypadki te mogą przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Nachalne głaskanie zwierzaka, gdy ten odwraca głowę, ziewa, oblizuje nos, zastyga w bezruchu lub ciągnięcie pupila na siłę do kliniki weterynaryjnej mogą prowokować psa do wysyłania sygnałów grożących, a w najgorszym razie do ataku bez ostrzeżenia. Przywracanie psom sygnałów, które sami wygasiliśmy polega na chwaleniu i nagradzaniu za każdym razem, gdy owy sygnał zaprezentuje. Psy mogą także nauczyć się stosowania komunikacji od innych czworonogów, powinno się w tym celu pozwalać swojemu pupilowi na kontakty z innymi zrównoważonymi psami. Należy jednak uważać, ponieważ nie każdy pies może mieć ochotę na kontakty towarzyskie. W takim wypadku lepiej jest ograniczać spotkania z innymi psami.
Aby lepiej porozumiewać się z naszym ulubieńcem również możemy stosować szereg czytelnych dla niego sygnałów, np. w sytuacji stresującej dla psa możemy zacząć ziewać aby go uspokoić. Jeśli mamy kontakt z obcym zwierzakiem, który się nas obawia możemy stanąć bokiem do niego bądź odwrócić głowę, dając mu do zrozumienia, że nie stanowimy dla niego zagrożenia oraz mamy pozytywne zamiary. Na spacerze w sytuacji zbytniego pobudzenia psa możemy stanąć tyłem do niego, co odczyta jako sygnał “nie mam złych zamiarów”.
Zrozumienie i posługiwanie się sygnałami jakie prezentują zwierzęta ułatwi i zacieśni więzy między czworonogiem a jego opiekunem. Jest to również doskonały sposób na uniknięcie problemów wynikających z braku porozumienia w relacji pies – człowiek.

Przeczytaj również kolejny artykuł “Warczę, bo nie chcę ugryźć”

Agata Pęczek

 

*A. Biziorek : Szkolenie psa. Jak wychować idealnego pupila. Warszawa 2012. Wydawnictwo SBM
** T. Rugaas : Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów. Łódź 2003. Wydawnictwo Galaktyka Spółka z o. o.